NIEUWS
Inzet vrijwilligers bij schuldhulpverlening betaalt zich terug
Het rapport is opgesteld door Social Force en Regioplan in opdracht van acht organisaties die met de zogenaamde 'Ortega-gelden' projecten hebben uitgevoerd op het gebied van de inzet van de vrijwilligers bij schuldhulpverlening. Deze acht organisaties zijn: ANBO, Humanitas, Ihsan, Leger des Heils, Het Nederlandse Rode Kruis, SchuldHulpMaatje, Stichting Christelijke Schuldhulppreventie en VluchtelingenWerk Nederland. Uit het rapport blijkt dat de inzet van de vrijwilligers bij schuldhulpverlening veel oplevert. De besparing aan kosten voor de maatschappij is vaak driemaal zo hoog als de kosten besteed aan een vrijwilligersproject. Zeer waarschijnlijk ligt deze besparing hoger omdat nog niet alle factoren konden worden meeberekend. Daarnaast vermindert de extra aandacht en tijd die vrijwilligers aan een hulpvraag kunnen besteden, de kans op terugval van de betrokkenen.
In het onderzoek is met name gekeken naar (financieel te waarderen) effecten zoals:
- het verhogen van het rendement van schuldhulpverlening, waarmee uitval wordt voorkomen gedurende het schuldhulptraject;
- het verrichten van activiteiten door vrijwilliger die anders door medewerkers van een schuldhulpverlenende organisatie worden verricht (substitutie);
- het voorkomen van crisissituaties, waarmee extra kosten worden voorkomen als gevolg van huisuitzetting of afsluiting van energie en/of water.
![]()
Klik hier voor het onderzoeksrapport of hier voor de conclusies van het onderzoek.
Voor meer informatie over deze en andere studies op het gebied van schuldhulpverlening en vrijwilligers kunt u contact opnemen met Roeland van Geuns.




