rapporten

ONDERZOEK DOORREKENEN BURGERPROFIELEN 2011

Met de aanpak ‘Meer geregeld met minder regels’ heeft kabinet Rutte zich ten doel gesteld om de bureaucratie voor onder andere burgers aan te pakken. Voor groepen zoals chronisch zieken of uitkeringsgerechtigden geldt dat vaak extra moeite moet worden gedaan om aan verplichtingen voor de overheid te voldoen. Door hun situatie krijgen ze immers herhaaldelijk te maken met verschillende regels en loketten. In 2008 en 2009 heeft Regioplan de gevolgen van maatregelen die door het kabinet destijds zijn genomen doorgerekend. Dit is voor elf burgerprofielen gebeurd.

Administratieve lasten
In navolging van dat onderzoek vond in 2011 opnieuw een update plaats van de profielen. Die update bestaat uit het doorrekenen van de gevolgen voor de administratieve lasten van de maatregelen die tijdens kabinet Rutte zijn of worden genomen. Uit het onderzoek blijkt dat gezinnen, op basis van de huidige maatregelen, naar verwachting het meest zullen profiteren van de regeldrukreductie.

Aangepaste burgerprofielenbrochure
Op basis van dit onderzoek zijn de burgerprofielen (zoals ‘gezinnen’ of ‘chronisch zieken’) geactualiseerd. Dit heeft geleid tot een update van de burgerprofielenbrochure ‘Nederland Regelland’ van het Ministerie van BZK en is hieronder te vinden.

Database maatregelen
Een bijproduct van dit project is een database met maatregelen van het kabinet en de gevolgen voor de regeldruk. Deze kan worden gevonden op deze website.

Bont Consult heeft deze opdracht van het Ministerie van BZK gekregen en werkte hierbij samen met Regioplan.
Kennisgebieden
Beter bestuur
Publicatiedatum
okt '11
Auteurs
drs. P.F.H. Bont (Bont Consult), drs. A.A.A. van Schijndel
Contactpersonen
drs. Anet van Schijndel
Publicatienummer
2173