Duurzame inzetbaarheid in de mobiliteitsbranche meten en monitoren

16-03-2026

OOMT en de Bedrijfsraad MvT willen duurzame inzetbaarheid in de mobiliteitsbranche beter in beeld krijgen, maar er ontbreekt een breed en integraal beeld. Wij ontwikkelden daarom een model om duurzame inzetbaarheid in de mobiliteitsbranche te meten en monitoren. Dit model geeft zicht op de huidige stand van zaken in de branche, maakt trends zichtbaar en helpt om gerichter keuzes te maken voor beleid en dienstverlening rond duurzame inzetbaarheid.

Dit project bouwt voort op de stappen die OOMT afgelopen jaren al heeft ondernomen om duurzame inzetbaarheid in de mobiliteitsbranche te meten. Wij ontwikkelden samen met OOMT en de Bedrijfsraad een model dat duurzame inzetbaarheid niet alleen beschrijft, maar ook verklaart. In een co-creatief proces brachten we op basis van literatuur relevante factoren in kaart en vertaalden we die naar meetbare indicatoren, inclusief passende databronnen om indicatoren te meten. We schreven daarbij een plan om de metingen, dataverzameling en gegevensbeheer zorgvuldig en veilig uit te voeren.

Het model is gebaseerd op een model van TNO, en aangepast naar de mobiliteitsbranche. Het model bevat persoonlijke factoren van werkenden, zoals gezondheid, vaardigheden en motivatie, factoren in het werk en de organisatie, zoals werkomstandigheden, werkdruk en leiderschap en bredere contextfactoren, zoals bedrijfsbeleid, wet- en regelgeving en ontwikkelingen in de sector en de arbeidsmarkt.

De toepassing van het model

Het model vormt de inhoudelijke basis voor onderzoek naar duurzame inzetbaarheid binnen OOMT en de Bedrijfsraad. Het helpt om onderzoeken meer in samenhang uit te voeren. In de toepassing is er ruimte voor structurele monitoring (bijvoorbeeld jaarlijks) en voor themagerichte verdieping. Het model biedt ook handelingsperspectief: het helpt om te bepalen welke ontwikkelingen om actie vragen en waar OOMT en de Bedrijfsraad hun beleid en dienstverlening op in kunnen zetten.

Lees meer

Meer weten over de aanpak van het onderzoek, de uitgangspunten van het model en het gebruik in de praktijk? Neem een kijkje op de projectpagina.

Contact
Wil je meer weten over dit project? Neem dan contact op met Rosanne.

Het rapport van dit onderzoek is niet openbaar.